تبلیغات
تصویر فردا

تصویر فردا
مرجع سینمایی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
به تصویر فردا امتیاز دهید.

حرکت پاندولی The Pendulum Pan بهترین شیوه حرکت دوربین برای گرفتن خروج نهایی است، چه خروج از یک صحنه و چه خروج از کل فیلم. این تکنیک یک حس کامل پایان را القا می کند به طوریکه گویا کاراکتر واقعا در حال ترک صحنه بوده و همچنین روشی ایده آل برای نشان دادن ترک فیلم توسط کاراکتر برای همیشه است.
 
 

 
 
از تصاویری که اینجا نمایش داده شده اینطور بر می آید که گویا بازیگر از مقابل دوربین عبور کرده و دوربین از پشت او را تعقیب می کند. گرچه در این تکنیک یک حرکت زیرکانه وجود دارد که تاثیر آن را از برداشت overall متمایز می کند. در حالیکه بازیگر از کنار دوربین عبور کرده، دوربین به سمت جلو حرکت می کند. دوربین به سمت مسیری که بازیگر در آن راه می رود، چرخیده و به مسیرش به دنبال آن ادامه می دهد. به دلایل روانشناختی این تکنیک حس رفتن برای همیشه را القا می کند. این یک اثر فوق العاده دارد زیرا بسیار زیرکانه است. برای مشاهده قدرت این تفاوتها در حرکات دوربین می توانید هر دو روش را برای فیلمبرداری امتحان کنید؛ یک بار با حرکت ساده دوربین و یکبار با حرکت پاندولی. تفاوت عظیمی را مشاهده خواهید کرد.
دوربین را به صورت زاویه دار به سمت راهی که بازیگر قرار است بپیماید تنظیم کنید. بهترین نتیجه زمانی دست می دهد که بازیگر در یک خط صاف حرکت کند. اما مهم نیست که آیا در یک خیابان هستید یا یک فضای باز یا حتی پایین یک تپه. دوربین برای اینکه وقتی بازیگر به آن نزدیک می شود، در کادر بماند، حرکت می کند، اما در غیر این صورت بی حرکت باقی می ماند. تنها هنگامی که بازیگر جلوی دوربین قرار گرفت، شروع به تعقیب او کنید.
 
 
 
 
به تعقیب او ادامه دهید، اما به محض اینکه در خط حرکت بازیگر قرار گرفتید دیگر پیش نروید. تمام این حرکات باید نرم باشند هر چند چرخش دوربین هنگامی که بازیگر از مقابل آن در فاصله نزدیک عبور می کند کمی تند می شود.
روش جایگزین این است که جایگاه بازیگر را دورتر قرار داده و حرکت دوربین را طولانی تر کنید، اما در بعضی شرایط و لوکیشن ها ممکن است این روش خشن و دراماتیک به نظر برسد. که البته احتمال دارد چیزی باشد که شما می خواهید. در نتیجه برای به دست آوردن تجربه، روش مناسبی است.
 
منبع: Master Shots-Christopher Kenworthy مترجم: فرانک مدنی
لیزر پوینتر سبز


طبقه بندی: کارگاه فیلمبرداری،
[ جمعه 3 خرداد 1392 ] [ 01:52 ق.ظ ] [ احمد فیاضی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


مطالب مفید از سینما. مرجع سینمایی،

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

Powered by WebGozar

  • تبلیغات متنی
  • قالب میهن بلاگ
  • ضایعات